Modrá smrt je i ve Windows 11


Modrá smrt je i ve Windows 11

Společnost Microsoft potvrdila další chybu ve Windows 11, tentokrát způsobenou některými ovladači Intel SST, které zřejmě vyvolávají BSOD na zařízeních s touto verzí operačního systému.

Microsoft vysvětluje, že již povolil blokování aktualizace, což znamená, že zařízením, která by mohla být potenciálně postižena touto chybou, již není nabízen upgrade na Windows 11.

Dobrou zprávou je, že postiženy jsou pouze některé verze ovladače Intel Smart Sound Technology Audio Controller a společnost Microsoft doporučuje uživatelům, aby ovladače co nejdříve aktualizovali. Ve skutečnosti je to nejjednodušší způsob, jak odstranit blokování aktualizace, protože pouhá instalace novějších ovladačů umožní zařízením získat aktualizační bity pro systém Windows 11. Společnosti Intel a Microsoft zjistily problémy s nekompatibilitou určitých verzí ovladačů pro technologii Intel Smart Sound Technology (Intel SST) a systém Windows 11. U zařízení se systémem Windows 11 s dotčeným ovladačem Intel SST může dojít k chybě s modrou obrazovkou. Postižený ovladač se bude jmenovat Intel Smart Sound Technology (Intel SST) Audio Controller v části Systémová zařízení ve Správci zařízení a bude mít název souboru IntcAudioBus.sys a verzi 10.29.0.5152 a starší nebo 10.30.0.5152 a starší,” vysvětlila společnost Microsoft.
Raději zatím neprovádějte upgrade

Embed from Getty Images

Netřeba dodávat, že Microsoft nedoporučuje uživatelům obcházet bloky upgradu, protože teoreticky lze Windows 11 nainstalovat i přes toto omezení.

Obrácení se na Media Creation Tool nebo použití samostatných ISO stále umožňuje uživatelům nainstalovat Windows 11, ale to samozřejmě znamená, že můžete skončit s BSOD, pokud jsou zmíněné verze ovladačů stále v zařízení.

“Pro zmírnění ochranného opatření je třeba u výrobce zařízení (OEM) zjistit, zda je k dispozici aktualizovaný ovladač, a nainstalovat jej. Tento problém se řeší aktualizací ovladačů technologie Intel Smart Sound Technology na verzi 10.30.00.5714 a novější nebo 10.29.00.5714 a novější. Důležité: Pozdější verze se vztahují pouze na poslední část čísla verze. Pro řešení tohoto problému nejsou verze 10.30.x novější než verze 10.29.x. Po aktualizaci na kompatibilní verzi ovladačů technologie Intel Smart Sound Technology byste měli být schopni přejít na systém Windows 11,” uvádí společnost Microsoft.